Diziler sayesinde Kapadokya’ya ilgi artıyor

Son yıllarda Türk dizilerinin dünyanın çeşitli ülkelerinde beğeniyle izlenmesi sonucu başta Latin Amerika olmak üzere Uzak Doğu ülkeleri vatandaşlarının Kapadokya’ya ilgisini de arttırdı.

Son yıllarda Türk dizilerinin dünyanın çeşitli ülkelerinde beğeniyle izlenmesi sonucu başta Latin Amerika olmak üzere Uzak Doğu ülkeleri vatandaşlarının Kapadokya’ya ilgisini de arttırdı.

Suhan Kapadokya Oteli Sahibi Can Öğütçü, kültür turizminin en yoğun yaşandığı Kapadokya bölgesinde çekilen Türk dizilerinin son 5 yılda dünyanın çeşitli ülkelerinde beğeniyle izlendiğini anımsattı.

Türk dizilerinin izlenmesi nedeniyle Kapadokya’ya ilgiyi artırdığını belirten Öğütçü, şunları kaydetti.

‘’Pandemi haricinde son 5 yılda THY’nin uçtuğu başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinden turist akını başladı. THY’nin direkt uçuş olması Kapadokya’ya talebi de artırdı. Kolombiya, Küba, Brezilya ve Meksika, Uzak Doğu’dan da Endonezya’dan yoğun talep var. İspanyol ve Fransız turistler de Kapadokya’yı tercih ediyor. İtalyan turistler bölgeye yeniden gelmeye başladı.

Eğer dünyada ve Türkiye’de olağanüstü durum olmaz ise 1 Eylül-30 Kasım arasında bölgedeki doluluk oranları yüzde 85, Şubat-Haziran döneminde de yüzde 80-85 düzeyinde gidiyor.’’

Balon turlarına Latin Amerikalı ilgisi

Türkiye’nin en eski ve en büyük balon turizmi yapan Kapadokya Balloons firması Genel Müdürü Levent Nuray da, Türk dizilerinin bölgeye olan talebi artırdığını söyledi.
Normal koşullarda günlük 3 bin 750, yıllık 550 bin turistin balonla uçtuğunu ifade eden Nuray, Kapadokya’ya gelen ve balonla uçuş yapan turistlerin yüzde 51’ini Latin Amerika ülke vatandaşlarının oluşturduğunu bildirdi.

Balon turlarının Türk turizmine yüzde 20 olumlu katkı yaptığını ifade eden Levent Nuray, ‘’Türk dizilerinin Dünya’nın çeşitli bölgelerinde beğeniyle izlenmesi Kapadokya, balon turları ve kültür turizmini de tetikledi. Son yıllarda Japon turistler de balon turlarına katılıyor. Latin Amerika, ABD, Endonezya ve Malezya ile Çin’den büyük talep var’’ dedi.

Kalifiye eleman sıkıntısı

Kapadokya turizm sektör paydaşları bölgede başta yabancı dil bilen olmak üzere nitelikli eleman sıkıntısı yaşandığını belirtiyor. Turizm meslek okullarında eğitim kalitesinin çok yetersiz olduğunu, birçok turizm eğitimi veren okulların da kapandığına dikkat çekiyor. 

kaynak: Fikri Cinokur / turizmnews.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla