Hospitality Sektörünün Yeni Trendi “GLAMPING” İşletmelerinin Önlenemez Yükselişi

Amerika, Kanada ve özellikle Kuzey Avrupa’da başlayan çok özel ve güzel örnekleri olan bu tesislerin Güney Afrika’daki lüks safari çadırları, Orta doğuda Dubai ve katar gibi ülkelerde de çöl safari tesislerinin güzel örnekleri olan bu işletmeler, Pandemi sürecinde tüm dünyada daha tercih edilir olmalarının yanında kalite standartlarının artırılması ve konaklama çeşitliliği ile ülkemizde ve komşumuz İran’da  örnekleri olan tesisler, otelcilik sektörü ile rekabet edecek yatırımlar ve işletmeler çeşitliliğine ulaştı.

Peki Nedir Bu Glamping?

Glamping aslında İngilizce ’de büyüleyici anlamına gelen “glamorous” ve kamp yapmak anlamına gelen “camping” kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkan kusursuz bir kavram. Tatil anlayışı olarak da aslında kelime anlamına da uyumlu; sade ve doğal olanının lüks ve konfor ile birleşmesi. Biraz daha açmak gerekirse, doğanın kucağında lüks çadırlarda konforunuzdan asla ödün vermeden yaptığınız kamp deneyimine Glamping deniyor.

Tarihçe:

“Glamping” kelimesi ilk olarak İngiltere’de 2005’te ortaya çıktı ve 2016’da Oxford İngilizce Sözlüğü ‘ne eklendi. Kelime yenidir, ancak “Glamping” kavramı lüks çadırda yaşamayı veya (kampta kalacak lüks yer anlamında) olsa da, yeni değildir.

16. yüzyılda, İskoç Atholl Kontu, ziyaret eden Kral James V ve annesi için Highlands’de cömert bir deneyim hazırladı. Dük burada gösterişli çadırlar kurdu ve onları kendi sarayının tüm erzaklarıyla doldurdu.

Aslında bizim için bu kavram hiç de yabancı değil, Orta Asya’dan Anadolu’ya yerleşik hayata geçene kadar çeşitli yurt ve çadırlarda obalar kurduk. Daha sonra özellikle, Osmanlıda sefere ya da askeri bir görevde birinden diğerine taşınan gösterişli, Oba çadırları (Yurtları) vardı. Tüm zanaatkar ekipleri, bu imparatorluk çadırlarını dikmek ve sürdürmek için orduyla birlikte seyahat ederlerdi. Osmanlı padişahlarının kullandığı çadırların içindeki ve dışındaki zarif süslemeler, onları bir hükümdara yakışır heybetli meskenler haline getirmiştir.

Yaklaşık 400 yıl sonra, 1920’lerde, zengin Amerikalılar ve İngilizler arasında bir Afrika safarisi “yapılması gereken şey” haline geldi. Ancak zengin gezginler, macera arayanlar bile, konfordan veya lüksten fedakârlık etmeye istekli değildi. Elektrik jeneratörlerinden katlanır banyolara kadar, gezginlere macera sırasında her türlü otel lüksü sağlandı.

Konaklama Çeşitleri:

Lüks Lodge ve Safari çadırları, klasik çadırlar, Yurtlar, Tipii’ler, iglo, Ağaç evler, Kabinler (Bungalov), Karavanlar, Podlar ayrıca eski ahır ve ambarlar, çeşitli orman kulübe tipi konaklama çeşitliliği ile bulunduğu yerin doğasına, iklim şartlarına ve özelliğine göre çeşitlendirilmiş zengin konaklama çeşitliliğine sahiptir.

Glamping ile Kamp Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çadır kampı denince akla ilk gelen zahmetli çadır kurulumudur. Glamping ’de ise genellikle kalın kanvas kumaşlardan yapılma safari çadırları veya oba çadırları olarak geçen büyük çadırlar yada yukarıda sırladığımız çeşitli konaklama ürünü kullanılıyor. Bu konaklama yerlerinde banyo, tuvalet ve bir otel odasına bulunan tüm konfor yer almaktadır. Birçoğunda klima yer aldığı gibi özellikle soğuk olan bölgelerde şömineye bile rastlanmaktadır.

Uluslararası Fonlar Tüm Dünyada Bu Tür Yatırımlarla İlgileniyor

30 ülkedeki gezginleri araştıran Booking.com yıllık seyahat raporuna göre, %83’ü sürdürülebilir ve çevreye duyarlı seyahatin önemli olduğunu düşünüyor. Anket, 2016’da %62’den 2021’de %81’e, önümüzdeki yıl çevre dostu veya sürdürülebilir bir konaklama biriminde en az bir kez konaklamak isteyen gezginler arasında artan bir trend olduğunu belirtiyor.

Sürdürülebilirliğe ve hatta bazı durumlarda biyo çeşitliliğin korunmasına daha derin bir bağlılık göstererek, doğa temelli konaklama sahipleri ve işletmecileri, bu tür fonlardan dünyanın birçok ülkesinde destek almaktadırlar.

Özellikle ülkemizde yapılan bu tür yatırımlarda çevre ve doğayı hoyratça kullanan ve doğaya zarar veren yatırımcılardan olmayın ve iyi bir konseptiniz olsun ve hedef kitlenizi doğru belirleyin, nitekim bu tür konaklama tesislerini tercih eden tüketici sürdürülebilir turizm anlayışında olan işletmeleri tercih etmektedirler.

Sizde bir Glamping işletmesine sahip olmak isterseniz. Yapmanız gerekenleri; bu yazıyı uzatmamak için ikinci yazımı beklemenizi tavsiye ederim.

Orhan Genceli

Otel Yatırım ve Marka Danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla