İngiliz gazete savaşın turizme etkilerini yorumladı: “Türkiye’nin başı dertte”

İngiltere’de en çok okunan gazetelerden biri olan The Telegraph, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin turizme etkilerini inceleyen bir makale yayımladı. Haberde, “Türkiye’nin başı dertte” ifadeleri kullanılırken, rezervasyonların düştüğünün altı çizildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali devam ederken İngiliz The Telegraph gazetesi, savaşın turizme etkilerini inceleyen bir makale yayınladı. Chris Leadbeater imzalı yazıda, Rusların Türkiye turizminin en önemli unsurlarından biri olduğuna dikkat çekilirken, “Türkiye’nin başı belada” başlığı yazıldı.

The Telegraph gazetesinde yayımlanan yazıda şu ifadeler kullanıldı;

‘Türkiye, Rus tatilciler için en önemli bölgelerden biri. 2018’de büyük ölçüde Akdeniz’deki tatil beldeleri, Antalya, Ölüdeniz ve Fethiye gibi yerlerin yanı sıra İstanbul’u 4,5 milyon kişi ziyaret etti; 2019’da bu sayı 5,3 milyona ulaştı. Türkiye bunun farkında. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümeti, son günlerde iki ülkeyle, hem Ukrayna hem Rusya ile ilişkileri sürdürmeye çalışarak, ip üzerinde yürümeye çalışıyor. Hava sahasını Rus uçaklarına kapatmadı. Bunun pek olası olduğunu düşünmüyorum. Ancak, Ruslar sahillerine seyahat etmeyi göze alamazsa, bu çok fark yaratacaktır.

llk işaretler, durumun zaten böyle olduğu yönünde. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nden (TÜRSAB) Hamit Kuk geçen hafta yaptığı açıklamada, “Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş burada herkesi tedirgin ediyor” dedi. “Hem insani hem de ticari açıdan. Normalde Mart ayında yaz rezervasyonlarında ani bir artış olurdu ama bu yıl talep durdu.” demişti. Bu görüşü sahada da doğrulandı. İstanbul’daki Ayasofya camisinin karşısında ofisi bulunan bir Türk seyahat acentesi olan İsmail Yitmen, Agence France-Presse’e verdiği röportajda, şimdiden Rusya’nın tecrit maliyetiyle mücadele ettiğini söyledi. Bir grubun iki ay içinde Türkiye’ye gelmesi gerekiyordu” dedi. “Ama parayı alamadık, bu yüzden iptal edildi. SWIFT transferlerini durdurdukları için. Otellerin parasını bile ödemiştik.” dedi, işgalden bu yana 11 bin euro kaybettiğini de sözlerine ekledi.’

The Telegraph, Kasım 2015’te Türkiye’nin Suriye’de Rus uçağını düşürmesinin ardından iki ülkenin kriz yaşadığını ve bu durumun turizmi doğrudan etkilediğini yazdı. “Etkisi yıkıcıydı. Türkiye, 2016’nın ilk beş ayında ziyaretçi sayısının yüzde 23 oranında düşmesiyle turizm endüstrisinin neredeyse dörtte birini kaybetti.” şeklinde açıkladı.

Türkiye’nin pandeminin etkisiyle 2021’de bile 2 milyon Ukraynalıyı ve 4,5 milyon Rus’u ağırladığını hatırlatan yazıda, “Onları tekrar kaybetme fikri, Türk halkı için uykusuz gecelere neden olacaktır.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla