İngiltere’den rekor sayıda turist bekleniyor

Easyjet Holidays’in Türkiye ortağı Diana Travel’ın Genel Müdürü Burak Tonbul, İngiltere pazarındaki son durum hakkında değerlendirmeler yaptı.

Türkiye’ye en çok turist gönderen üçüncü pazar olan İngiltere’den Nisan-Kasım ayları arasında rekor sayıda turistin gelmesi bekleniyor. Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş ortamı turizmde yaz sezonu endişesini devam ettirse de gelen güzel haberle birlikte turizm merkezlerinin rezervasyonlarında bir hareketlilik var. Buna göre, pandemi döneminden önce Türkiye’ye en çok turist gönderen üçüncü pazar olan İngiltere’den Nisan-Kasım ayları arasında rekor sayıda turistin gelmesi bekleniyor.

Easyjet Holidays’in Türkiye ortağı Diana Travel Genel Müdürü Burak Tonbul, pandemi öncesi normal yıllarda İngiltere pazarının Türkiye’nin en büyük üçüncü pazarı olduğunu hatırlatarak, 2,5 milyonu aşkın İngiliz’in Türkiye’de tatil yaptığını belirtti.

Tonbul, İngiliz pazarının özelliklerini anlatarak, “İngilizler, hem dört ana turizm merkezi olan havalimanına yani İzmir, Bodrum, Dalaman, Antalya’ya; hem de İstanbul’a yani yaygın bir alana dağılırlar. 1 milyona yakını Dalaman Havalimanı’na geliyor, 500 bine yakını Antalya’ya geliyor. İngiltere yaygın bir coğrafyada Türkiye turizmini besliyor. Geçen yıl pandemi nedeniyle uçuşların kapalı olması sebebiyle ciddi anlamda etkilendi. Şimdi hem Türkiye’deki pandemi koşullarının gayet güvenilir sürmesi, hem de İngiltere’den Türkiye’ye tatil yapmayı seven İngilizlerin özlemiyle bir rekor beklentimiz var. Şimdiye kadar aldığımız en yüksek sayıyı alacağımızı öngörüyoruz” ifadelerinde bulundu.

Bunun en büyük etkenlerinden birinin Rusya/Ukrayna pazarlarının çalışamaz olması olduğuna işaret eden Tonbul, “Bu pazarlara ayrılan uçak ve konaklama payları, tur operatörlerinin payları da İngilizler gibi diğer yoğun pazarlara açılıyor” diyerek, Türkiye’ye maksimum turist getirmeyi hedeflediğini ve 2022 için 700 binin üzerinde koltuk ayrıldığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla