İzmir, Dünya Turizm Kentleri Federasyonu’nda

Paris, Amsterdam, Barselona gibi dünya markası olmuş şehirler arasında artık bir Türk şehri de olacak. Ege’nin incisi İzmir, Dünya Turizm Federasyonu tarafından ülkemizden kabul edilen ilk şehir ünvanını aldı.

Dış İlişkiler ve Turizm Dairesi Başkanlığı vasıtasıyla temasa geçen Dünya Turizm Kentleri Federasyonu (WTCF), Pekin’in girişimiyle dünyadaki ünlü turizm şehirleri ve turizmle ilgili kurumların gönüllü olarak oluşturduğu, dünyanın ilk uluslararası turizm örgütü olarak biliniyor. Federasyon turizm sektörünün önde gelen 223 şehrinden oluşmakta. Üye şehirler arasında Barselona, Paris, Amsterdam, Dubai, Moskova ve Xiamen bulunuyor. Böylece İzmir, Türkiye’den federasyona kabul edilen ilk şehir olarak dünya turizm şehirleri arasındaki yerini almış bulunmakta.

Her zaman İzmir’i bir dünya markası yapma hedefinin altını çizen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in bilinmeyen yönleri, saklı tarihi ve yöresel lezzetleri ile bu unvanı her zaman hak ettiğini vurguluyor. İzmir Çeşme’deki Germiyan Köyü, ülkemizde ‘Slow Food’ hareketine katılan ilk yerleşim yeri olurken, Sığacık Kasabası 2009 yılında katıldığı ve şehirleri birleştirmek için küreselleşmeye karşı çıkan ‘Cittaslow’ hareketiyle kendinden bahsettiriyor. Geçmişi günümüze taşıyan Bergama Antik Kenti ve dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri Selçuk’ta bulunan Efes Antik Kenti, İzmir’in turizmde markalaşmasının nedenleri arasında.

Artık bir dünya turizm kenti olarak anılacak olan İzmir, bu unvanı sadece saklı ve etkileyici tarihiyle hak etmiyor. Özellikle yaz aylarında tercih edilen Alaçatı ve Foça gibi sayfiye merkezlerinin yanı sıra İzmir, küçük köy ve kasabalarıyla şehrin kargaşasından uzaklaşmak isteyenlerin de popüler destinasyonu. Büyüleyici doğasıyla herkesi kendine hayran bırakan Karaburun, incir kokulu Birgi ve Şirince Köyleri, kışın karı, yazın oksijen dolu göl havasıyla doğal arınma merkezleri Bozdağ ve Gölcük bu harikalardan sadece bazıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla