Rusya’nın Dünya Turizm Örgütü üyeliği tehlikede

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, yaklaşan oylamada Rusya’nın üyeliğinin askıya alınmasını umduğunu dile getirdi.

Zurab Pololikashvili

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları sürerken, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü yarın ilk Olağanüstü Genel Kurulu’nu yapacak ve Rusya’nın üyeliğinin askıya alınıp alınmayacağını oylayacak.

BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili açıklama yaparak, üye ülkelerin yarın yapılacak özel bir oylamada Rusya’nın üyeliğinin askıya alınması lehinde oy kullanmalarını umduğunu söyledi. Pololikashvili ayrıca, “Herhangi bir çekimserlik korkuyla motive olur. Savaş karşısında korkmamalıyız, savaşa karşı dayanışma göstermeliyiz, iki aydır başka bir ülkeyi bombalayan bir ülkenin hakkının askıya alınmasından bahsediyoruz” şeklinde sözler söyledi.

Rusya’nın turizm örgütü üyeliğinden uzaklaştırılması için 160 üye ülkenin 2/3 çoğunlukla askıya alınmasına destek vermesi gerektiği belirtti. Rusya’nın üyeliği askıya alınırsa, turizmi geliştirmek için teknik destek sağlayan bu organizasyona Rusya katılımını geçici olarak kaybedecek. Bu, Rusya için sembolik sonuçlar doğurabilecek bir önlem olarak düşünülüyor.

Ayrıca BM Genel Kurulu, Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğini de 7 Nisan’da askıya almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla