Boncukluhöyük ve Çatalhöyük 10.000 Yıllık Mutfak Kültürü kitabına ödül

Dünyanın en prestijli yemek kitabı ödülü Gourmand World Awards’da Konyalı Şef Ulaş Tekerkaya’nın kaleme aldığı “Boncukukluhöyük ve Çatalhöyük 10.000 Yıllık Mutfak Kültürü” kitabı yarışmaya katılmadan ödüle layık görüldü.

Konyalı Şef Ulaş Tekerkaya tarafından hazırlanan ve Merkez Karatay Belediyesi Kültür Yayınları tarafından yayınlanan “Boncukukluhöyük ve Çatalhöyük 10.000 Yıllık Mutfak Kültürü” kitabı, dünyanın en prestijli gastronomi kitap ödülü Gourmand World Awards’da Gourmand A06 özel ödülüne layık görüldü. İsveç’in Umea şehrinde düzenlenen törende Ulaş Tekerkaya kitabını takdim ederek ödülünü aldı.

Boncukluhöyük ve Çatalhöyük Mutfak Kültürü’ne duyduğu ilgiyle yola çıkan Tekerkaya, 12 yıl Türk Hava Kuvvetleri’nde görev yaptıktan sonra Selçuklu ve Mevlevi Mutfağı üzerine araştırmalara başladı. Selçuklu ve Mevlevi Mutfağı’nı dünya mutfak literatürüne tanıttıktan sonra “1300 yıllık bir kültürü çıkarmışsam neden daha derine inmiyorum” düşüncesiyle yoluna devam etme kararı aldı. Çalışmalarında ilerledikçe, 10.000 yıl önce Boncukluhöyük ve Çatalhöyük’te insanların ne yediğini ortaya çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla