Tur tekneleri için yeni düzenleme

Tur tekneleri için 1 Mayıs’ta yeni dönem başlıyor.

Tur teknelerinde sigorta yaptırmak zorunlu hale geldi, uygulama 1 Mayıs’tan itibaren başlıyor. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından Mart ayında yayınlanan tebliğ ile 12 ve daha fazla yolcu taşıyan ve deniz turizminde kullanılan; gezi, eğlence amaçlı tekne, yatlar, ticari yatlar, günübirlik gezi tekneleri ve deniz araçları zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamına sokuldu. Ayrıca teknelere sigorta yaptırmaları için 1 Mayıs’a kadar süre verdi.

Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, Türk Ticaret Kanunu ile 12 ve daha fazla yolcu taşıyan tüm deniz taşıtlarının olası kazalarda yolcu ve mürettebatın bedeni zararlara, üçüncü şahısların ve geminin zarar görmesi durumunda sorumluluk sigortası ile sigortalanması gerektiğini belirterek, “Mart ayında da SEDDK, sigorta limitleri yetersiz olan teknelere teminat limitlerini kanunun istediği seviyeye çıkarmaları, sigortası olmayan teknelerin de sigortalarını yaptırmaları için 1 Mayıs tarihine kadar süre tanıdı. Şu anda liman başkanları gerekli teminata sahip olmayan deniz araçlarının seferlerine müsaade etmiyor” şeklinde açıklama yaptı.

Yeni düzenleme ile 3 bin teknenin zorunlu sigorta kapsamına alındığını belirten Ufuk Teker, “Bunlar hangi tekneler? Bodrum, Marmaris, Antalya gibi turistik bölgelerde günü birlik gezi düzenleyen tekneler var. Haftalık sefer yaparak hem liman bölgelerinde hem de Yunan adalarına gezi düzenleyen guletler var. Ayrıca yatlar var. Bunların sayısı ise 3 bini buluyor. Bu teknelere artık zorunlu sorumluluk sigortası uygulaması getirildi. Bu teknelerin bir kısmı sigorta yaptırıyordu ama sigorta limitleri yeterli değildi. Kimisinin sigortası hiç yoktu. Bunlar şimdi 1 Mayıs’a kadar teminat limitlerini artıracaklar, sigorta olmayan da sigorta yaptıracak. Böylece turistler tatillerini sigorta güvencesi içinde geçirecekler.” ifadelerinde bulundu.

“Deniz araçlarının sigorta ve primleri ne kadar alacak?” sorusunu ise Ufuk Teker şu şekilde cevapladı:

“Gezi teknelerinin yolcu başına yaklaşık 400 Bin Dolara yakın sigorta teminatı alması gerekiyor. Örneğin, 100 yolcu taşıyan bir deniz aracının 40 Milyon Dolar gibi bir sigorta teminatına ihtiyacı var. Deniz araçları sorumluluk sigortasının teminatları çok yüksek. Primine gelince, şehir içinde karayolunda yolcu taşıyan otobüslerin sorumluluk sigortası için ödeyecekleri kadar bir tutardan bahsediyoruz, yani yıllık Bin 500 Dolar civarında diyebiliriz. Guletlerde ise, bu tutar Bin Dolar civarında.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla