Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan uygulamalı mesleki eğitim

Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm sektörü çalışanlarına uygulamalı mesleki eğitim verdi.

Konaklama ve yeme-içme işletmelerinde görev yapan personelin mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmek ve hizmet kalitesini artırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uygulamalı eğitim verildi. Söz konusu eğitimin ilki Antalya’nın Manavgat ilçesindeki otelde gerçekleştirildi.

Bakanlığın tecrübeli eğitmenleri tarafından verilen uygulamalı eğitim kapsamında sektör çalışanları, 5 günlük programda ön büro, kat hizmetleri, yiyecek içecek servisi ve yiyecek üretimi konularında eğitim aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş törende yaptığı konuşmada, konaklama ve yeme içme işletmelerinde çalışan personelin mesleki bilgi ve becerilerinin geliştirilerek hizmet kalitesinin yükseltilmesi amacıyla yürütülen yaygın mesleki turizm eğitim faaliyetlerine büyük önem verdiklerini belirterek şu ifadelerde bulundu:

“Millî Eğitim Bakanlığı ile imzalanan çerçeve protokolü kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı mesleki ve teknik Anadolu Liselerinde konaklama ve seyahat hizmetleri, yiyecek, içecek hizmetleri ve eğlence hizmetleri alanlarında öğrenim gören öğrencilerin otel ve işletmelerde eğitim almaları hedeflenmektedir. Bu öğrencilerin en az üç yabancı dil öğrenerek mezun olmaları, okurken burs almaları, mezun olduktan sonra istihdam edilmeleri, buna ilave olarak öğretmenlerimizin de yeterlilikleri ve mesleki gelişimlerinin artırılmasına katkı sağlanmasını amaçlıyoruz.

2018 yılında 5 tesis ve okul ile başlatılan çalışma, 2021 yılında 38 tesis ve 54 okula ulaşmıştır. 2023 Haziran itibarıyla sayıları ortalama 700’ü bulacak ilk mezunların sektöre kazandırılmasıyla protokol ilk meyvelerini verecek ve devam eden süreçte ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücü turizm sektörüne kazandırılacaktır.”

“İşbaşı Eğitim Kursları” ve “Kişisel Gelişim Semineri” başlıkları altında düzenlenen programları başarıyla tamamlayan 150 kursiyer sertifika almaya hak kazandı. Sertifika törenine Manavgat Kaymakamı Abdulkadir Demir, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker, Seaden Otelleri Yönetim Kurulu Üyesi Ziya Özden ve Bakanlık eğitmenleri katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla